Sól bocheńska – co trzeba wiedzieć?

Sól bocheńska, odmiennie jodowo-bromowa, uzyskiwana jest z mioceńskich złóż solankowych z okolic Bochni. Artykuł tenże działa zbawiennie na mnóstwo zaburzeń oraz intensywnie wspiera ich leczenie. Opływa ona w wapń, magnez, jod oraz brom, natomiast jej ogromną korzyścią jest fakt, iż może być wykorzystywana choćby do niezwykle delikatnej skóry, dzięki czemu można jej używać w leczeniu nadwrażliwości czy łuszczycy.

Czym rzeczywiście jest sol bocheńska?

Sól bocheńska to odmiennie sól jodowo-bromowa. 1 kilogram soli można nabyć w aptece już za 10 zł. Tenże artykuł znany był już naszym babkom, natomiast teraz sięgamy po ową sól bardzo rzadko. Jak w wypadku niemalże każdej metody z medycyny tradycyjnej, jest nam w stanie pomóc jedynie wtedy, jeśli stosujemy ją często. Sól bocheńska z Hagi uzyskiwana jest ze złóż solankowych w okolicy Bochni. Poprzez pewnych sól bocheńska określana jest „białym złotem”, bowiem jest ona bogata w mnóstwo minerałów, takich jak: wapń, magnez, jod, brom.

Sól bocheńska – na jakie zaburzenia oraz kłopoty?

Sól jodowo-bromowa jest zwłaszcza zalecana do wszystkiego typu inhalacji oraz wywarów. Pomaga udrożnić drogi oddechowe, nawilżyć je oraz przynieść chwilową ulgę. Innym wykorzystaniem owej soli są schorzenia reumatyczne, zwyrodnienia mięśni, stawów, dolegliwości układu kostnego. Obok specjalistycznych zabiegów proponowanych poprzez sanatoria, dobrać możemy również zwykłe kompresy lub kąpiele. Co więcej, w przypadku dolegliwości skóry przydatne okazują się opatrunki stworzone na podstawie soli oraz wody.
Atuty zdrowotne soli bocheńskiej

Kąpiele w gorącej wodzie z dodatkiem soli bocheńskiej pozytywnie działają na nasze zdrowie oraz nastawienie. Sól rozpulchnia naskórek, dzięki czemu zamknięte w niej związki mineralne są w stanie prawidłowo się zaabsorbować. Ma ona wartości bakteriobójcze, przeciwzapalne oraz znieczulające. Pomaga w leczeniu takich chorób skórnych jak łuszczyca, zwiększa także regenerację skóry.

Sól bocheńska – wykorzystanie

Najpopularniejsze jest wykorzystywanie soli bocheńskiej do robienia kąpieli pielęgnacyjno-leczniczych. Do tego celu stosujemy sól o natężeniu od 1% do 3%. Należałoby pamiętać, iż temperatura wody podczas takiej kąpieli winna być dosyć wysoka, zatem ponad 30 do 36 stopni Celsjusza, tymczasem jej czas nie winien przekraczać 15 min. Po skończeniu kąpieli powinniśmy wziąć dokładny prysznic natomiast na koniec nawilżyć skórę balsamem czy oliwką, by jej nie przesuszyć. Kąpiele w soli bocheńskiej dobrze uspokajają, zmiękczają skrę i dają ważnych elementów wzmacniających własnemu organizmowi.

Spa zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com