Czym jest sól bocheńska?

Sól bocheńska już od dawna była stosowana w medycynie. Jej wartości zdrowotne są doceniane oraz znajdują określone grono stałych klientów. Wykorzystywanie soli bocheńskiej jest normalną formą poprawiającą stan zdrowia. Różne wykorzystanie pozwoli na zastosowanie soli bocheńskiej w licznych zaburzeniach. Formy leczenia wsparte na ekologicznych składnikach są jeszcze powszechniej stosowane oraz cieszą się teraz wielką popularnością. Należy pamiętać natomiast, iż dla dobrego rezultatu leczniczego przed przystąpieniem do terapii solą bocheńską należy skonsultować własne dolegliwości ze specjalistą.

Sól bocheńska – co to jest?

Sól bocheńska to odmiennie sól jodowo-bromowa, własną nazwę zawdzięcza miejscu, z jakiego jest wybierana. Wykopuje się ją w Bochni, gdzie znajdują się złoża solankowe. Ze względu na własny skład bogaty w wartościowe minerały, już lata temu osiągnęła uznanie jako sposób sprawdzający się w codziennym leczeniu rozmaitych zaburzeń. Teraz wraca się do owych przetestowanych, babcinych metod.

Sól bocheńska – działanie zdrowotne

Kąpiel w solance funkcjonuje dobroczynnie na własny system oraz potrafi dobrze polepszyć samopoczucie. Ciepła kąpiel w roztworze soli spulchnia naskórek, pozwalając elementom mineralnym wejść w głębię skóry. Dzięki temu wspomaga leczenie pewnych przewlekłych schorzeń, typu łuszczyca, lub tzw. rybia łuska i przyspiesza mechanizmy regeneracji. Tworząca się powłoka solna na skórze funkcjonuje antyseptycznie oraz przeciwzapalnie.

Inhalacje z soli bocheńskiej na zatoki

Do inhalacji stosuje się trzyprocentowy płyn soli bocheńskiej – do 1 litra ciepłej wody należy nasypać 30 gramów soli (prawie 3 łyżki stołowe). Potem należy pochylić się nad naczyniem czy miską, nakryć głowę ręcznikiem oraz inhalować opary poprzez parę minut. Inhalacje przyczyniają się do likwidacji ognisk zapalnych. Rozpuszcza się również śluz w drogach oddechowych, co zwiększa jego wydalanie oraz usprawnia oddychanie. Dodatkowo mają pozytywny wpływ na stan zdrowia skóry twarzy oraz dekoltu.

Sól bocheńska – przeciwwskazania

Sól bocheńska zalecana jest przy większości zaburzeń, czasami są natomiast przeciwwskazania do jej wykorzystywania. Należą do nich: ostre stany zapalne, niewydolność krążenia, dolegliwości naczyń wieńcowych, choroby serca, dolegliwości nowotworowe, gruźlica oraz nadciśnienie. Inhalacji nie poleca się przy wszelkich ostrych stanach patologicznych dróg oddechowych i przy niedoczynności tarczycy. Soli nie należy także wykorzystywać w okresie ciąży. W takich wypadkach przed wykorzystaniem należałoby skonsultować się ze specjalistą.

Spa zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com